Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu asedirektor ja genoomika vanemteadur Tõnu Esko

KLIENDID, KES MEID INSPIREERIVAD: TÕNU ESKO

CIVITTAs on omane väljakutseid esitav mõtteviis ning me järgime seda kõigis oma ettevõtmistes - nii klientidega töötades kui ettevõtet edasi arendades. Me julgustame oma kliente positiivse muutuse nimel julgelt mõtlema ja esitame ka raskeid küsimusi, et luua positiivset muutust nii organisatsiooni sees kui ka ühiskonnas laiemalt.

Kliendid, nende lood ja teod on meie jaoks edasiviiv jõud ning avame ka teile meie silmapaistvate klientide lood - kes nad on, millega nad tegelevad ning usume, et leiate nende lugudest samuti inspiratsiooni, et ühiskonnas sammhaaval muutust luua. 

Läbi aasta toome teieni erinevad persoonid, kes on meie jaoks eriti eredalt meelde jäänud ja kellega koos oleme saanud astuda sammu parema tuleviku suunas.

Aprilli persooniks on Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu asedirektor ja genoomika vanemteadur Tõnu Esko, kes avab ukse oma sisemaailma ning suunab ka teisi julgemalt avastama ja mõtlema, et korda saata suuri tegusid.

Kui õnnelikuks pead end skaalal 1-10 ning miks?

Elus peab alati olema midagi, millega sa ei ole rahul, seega paigutaksin end skaalal 8-9 vahele. Väike rahulolematus viib selleni, et üritad veel paremini ja proovid midagi muuta. Lisaks tagab see ka elus progressi ja edasimineku.

Palju asjad, mis ma ette võtan, saavad tehtud. Mul on hea haridus, väljakutseid pakkuv töökoht, suurepärased kolleegid ning mõistev perekond ehk on olemas kõik tugisambad, miks saan õnnelik olla. Olulised ei ole väikesed materiaalsed asjad, vaid õnne peab hindama suures ja strateegilises mõttes ehk kuidas on olukord pikemas plaanis vaadatult ja kuhu me soovime jõuda. 

Mis 3 raamatut on sind inimese ja ettevõtjana enim mõjutanud?

  •  J. R. R Tolkieni “Sõrmuste isand” kolm osa. Valisin selle raamatu neljandas klassis kaanepildi järgi, sest see kaanepilt oli lihtsalt nii paeluv. Sõnum ei ole siinkohal muidugi see, et asju tuleks valida välimuse järgi ning oluline on ikkagi sisu. Selle teeb huvitavaks just see, et tahtsin juba siis lugeda raamatut, mis oli umbes 500 lehekülge pikk. Pikendasin raamatukogus lugemise aega kolm korda, sest ma füüsiliselt ei jõudnud nii mahukat raamatut läbi lugeda, aga järjekindlus viib sihile ja õpetab püsivust - kui midagi ikka väga teha tahad, siis oled selleks ka võimeline. 

  • Graig Venteri elulugu, mis räägib mehest, kes võistles ettevõtjana maailma juhtivate ülikoolide ning riiklike programmidega inimese genoomi sekveneerimisel. Tänu sellele raamatule on tulnud ellusuhtumine, et suuri ja pööraseid ideid on võimalik teostada kui uskuda oma visiooni 100%.

  • Jason Calacanis “Ingel”, mis räägib ingelinvesteeringutest ja kogu sellest maailmast lähemalt. Silmi, kõrvu, tõekspidamisi ja maailmavaadet avav lugemiskogemus.

Millest koosneb päev, mille õhtul koju jõudes võtad kokku sõnadega „mul on maailma parim töö!“?

Alati saab olla ka paremaid töökohti, kus näiliselt on „rohi rohelisem“. Minu elufilosoofia on, et võtan asju päeva kaupa. Hea päev on siis, kui üks probleem või tegevus saab lahendatud ja liigub või areneb edasi. Kui mingit probleemi ei tekkinud, on ju igav, jood lihtsalt kohvi, aga kui tekib olukord, mis päeva lõpuks saab lahendatud ning millega saab edasi liikuda - see on hea päev ja hea töö! Spetsiifilisemalt teadlasena on hea päev, kui pikka aega ettevalmistatud teadustöö saab avaldatud ja see võetakse vastu. Äge, et suur töö sai kaante vahele ja saab elus uute asjadega edasi liikuda.

Ütle midagi, mis on sinu arvates tõsi, aga millega peaaegu mitte keegi ei nõustu? 

Mulle on meelde jäänud üks Sõpruse Puiestee lugu, kus Allan Vainola laulab, et inimesed on ilusad ja head. Ma usun sellesse, kuid on olukordi, kus neil ei võimaldata enda headust näidata või soosib kibestunud käitumist eelnev elukogemus; aga tegelikult ei ole inimest, kes on läbi ja lõhki halb. Pigem on elu nad selliseks vorminud ja kui neile antakse võimalus olla ilusad ja head, siis see alge on meis kõigis olemas. Ma ei tea, kas paljud sellega nõustuvad või mitte.

Kes on olnud sinu suurim õpetaja? Mida oled temalt õppinud?

Ma arvan, et mul on kaks suurt õpetajat olnud.

Kodumaalt professor Andres Metspalu, kellel on julge ja kartmatu visioon. See visioon on selline, mis haarab inimesi. Temalt olen õppinud, kuidas luua ja edastada visiooni, mis oleks sütitav ja koondaks inimesed enda selja taha. Imetlusväärne on ka tema vankumatu usk enda uskumustesse ehk minna kasvõi läbi seina selle nimel, mida sa usud ja selle protsessi käigus kaasata ka teisi. 

Teine on Ameerika professor Eric Lander. Temal on tegelikult sarnased omadused ehk teha ainult suuri ja olulisi asju ning seejuures koondada inimesi enda selja taha seda visiooni täitma. Mul oli Ericuga pool aastat igal laupäeval kaks tundi üks ühele mentorlust teemadel kuidas luua innovatsiooni, kuidas pidada läbirääkimisi ning kuidas erasektoriga asju ajada. See oli väga väärtuslik kogemus ja see on mind palju muutnud ning loodetavasti just paremuse poole.

Kui istuksid homme vastamisi enda 10 aasta taguse minaga, siis mis nõu sa talle annaksid?

Tuleb uskuda enda mõtetesse ja visioonidesse ning julgeda oma mõtteid ellu viia. Lisaks tuleb igat tekkinud võimalust kasutada, isegi kui see ei realiseeru planeeritud mahus või sa selles lõpuks pettud. Igal juhul tuleb proovida, sest muidu ei juhtu mitte midagi.

Praktiline soovitus oleks ka see, et lugeda läbi mõni investeerimisõpik ja hakata investeerima. Mida varem vara kasvatama hakkad, seda kauem on sel aega kasvada. Saadaks postiga endale tagasi Jaak Roosaare raamatu “Rikkaks saamise õpik”. Mitte, et maailm on ainult kapitalistlik või materiaalne, aga oluline on suhtumine, kuidas väikestest sammudest ja tegevustest pikaajaliselt muutub väga väga palju. Ka teaduse alal viivad väikesed sammud innovatsiooni rajal suurte tegudeni. 

Mis eristab inimest, kes on oma töös hea, sellest inimesest, kes on oma töös erakordne/suurepärane?

Ma arvan, et sära silmis. Inimesele peab meeldima see, mida ta teeb ja ta peab sellesse uskuma. Kui teed midagi selle pärast, et teised teevad ka, siis võid saada heaks, aga kindlasti mitte erakordseks. Sisemine põlemine peab inimesel olema, et ta oleks suurepärane. See kannustab ning on ehe, mille tõttu kaasatakse inimest ka rohkem erinevatesse tegevustesse. Muidugi peab olema ka tahtmine, seega ütleksin, et oluline on säde ja tahe. 

Kirjelda oma suurimat tööalast läbikukkumist.

Loodame, et see kõige suurem on juba möödas, aga paraku on need alati ees. Ei tohiks takerduda läbikukkumistesse, vaid olulised on ikka õppetunnid ehk võtad selle kogemuse, teed järgmine kord paremini ja pöörad kaotused võiduks. 

Ma ei oskagi suurimat läbikukkumist välja tuua, sest paljud asjad, mis tunduvad ebaõnnestumisena, olid antud hetkel kaalutletud otsused, kuid sel hetkel polnud lihtsalt piisavalt informatsiooni, et teha paremat valikut. See eristabki võibolla teaduslikku ja tavalist maailmapilti - igast asjast on midagi õppida.

Ebaõnnestunud katse on kõige väärtuslikum, sest sealt on midagi õppida. 

Missugune sinu otsus on olnud kõige suurema mõjuga?

Kõige suurema mõjuga otsus on olnud põhikooli lõpus mitte jätkata Vändra Gümnaasiumis ja hüpata pea ees vette ning astuda Nõo Reaalgümnaasiumisse. Enda teadlik välja rebimine mugavustsoonist ja sellest, et oled juba kõige targem ning minna kooli, kus on veel targemad inimesed ja vaadata kas seal saab hakkama. 

Sealt hakkas kõik pihta - minu maailmapilt sai paremaks, saavutasin iseseisvuse ja omandasin teadmised ning lisaks leidsin ka suurepärase abikaasa. Iseseisvus on oma otsuste eest vastutada, see on ilmselt kõige “kurja juur”, miks ma olen seal, kus ma täna olen. 

Mida ütleks sinu kohta inimene, kellele sa ei meeldi?

Arvatavasti võib neile tunduda, et olen arrogantne. Võib jääda mulje, et tekitan neis tunde, nagu oleksid nad kuidagi teisejärgulised või ei ole nii head, kui nad tegelikult sisemiselt tunnevad, et võiksid olla. Ma soovin, et iga hetk elus oleks elatud eesmärgistatult ning et suured eesmärgid ei tarkerduks pisiasjadesse. 

JAGA ARTIKLIT