Garage48 digiriigi häkatoni võidutiim: Õppisime, kuidas 48 tunniga 5,4 miljonit eurot kokku hoida

Õppisime, kuidas 48 tunniga 5,4 miljonit eurot kokku hoida

Triin Andresson, Civitta Eesti AS tegevjuht - digiriigi häkatoni võidutiimi juht kirjutab oma esimesest häkatoni kogemusest. Tekst ilmus Äripäevas 18. detsembril 2019.

Novembri lõpus toimus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel Digiriigi häkaton. Esialgu tundus mõte iseenda ja oma töötajate pingelisest ajakavast 48 tundi digiriigi lahenduste väljamõtlemisele loovutada üsna võimatu ülesanne, kuid minu sisemine challenger tahtis väljakutse vastu võtta. Eriti innustas mind asjaolu, et Civitta ja Singleton alustasid hiljuti strateegilist koostööd ning ühiste teenuste väljatöötamist, mistõttu see üritus andis hea võimaluse harjutada meeskonnatööd. Tagantjärele võin öelda, et professionaalses mõttes oli tegemist kogu tiimi jaoks viimase aja kõige põnevama 48 tunniga. Seda tunnustas ka ürituse žürii - Baltikumi juhtiva konsultatsioonifirma ja eduka IT-ettevõtte koostöö päädis ürituse peavõidu ja publiku lemmiku tiitliga.

Häkatonil endale sobivat väljakutset valides otsustasime tõestada, et 48 tunniga on võimalik äriregistri kasutamine 21. sajandisse viia. Tundub uskumatu, aga meie digiriigi ettevõtjate poolt esitatud 50 000 avaldusest sooviga muuta ettevõtte juhatuse liiget, saadeti eelmisel aastal tagasi 25 000. Kui veel kümmekond aastat tagasi hoolitses ettevõtte äriregistrisse kandmisel või juhatuse liikme vahetamisel dokumendi hügieeni eest notar, kes kontrollis, kas seadusest tulenevad nõuded on registrile esitatavate dokumentide puhul täidetud, siis täna elame ajastus, kus ettevõtte asutamine või juhatuse liikme vahetamine on e-riigi igameheõigus. Ühest küljest on see suurepärane, et me ei pea suhteliselt lihtsate toimingute puhul notari juures aega ja raha raiskama. Teisalt tehakse vaatamata näiliselt lihtsale asjaajamisele palju lihtsaid vigu. Eksitakse koosoleku kokkukutsumise tähtaegade osas, kvoorumi ja hääletustulemuste arvutamisel või muu seadusest tuleneva nõude osas. Tulemuseks on lisakoormus registrile ja ettevõtjate pahameel bürokraatia pärast. Pealtnäha tühise näpuvea tõttu tulemusena lükkub otsuse kinnitamine vähemalt kaks nädalat edasi ning selle aja jooksul võib ettevõtte juhtimine ning tegevus olla häiritud. Lisaks arvutasime välja, et uus tehniline lahendus, mis sellistel “pisivigadel” tekkida ei laseks, aitaks ettevõtjatel aastas kokku hoida 450 000 töötundi ehk keskmise tööjõukuluna ca 5,4 miljonit eurot aastas. Päris võimas, kas pole?

Esimese päeva südaööks olid tänase olukorra kitsaskohad kaardistatud, loodava prototüübi visioon oli kritseldatud kümnele paberile ning uus digiriigi teenus saanud nime OKIDOC. Meie meeskonda ei takistanud ka see, et arendajad eesti keelt ei rääkinud ning minu IT-sõnavara oli väga tagasihoidlik. Civitta konsultandid hammustasid läbi seadustest ja protsessidest, Singletoni arendajad ehitasid üles süsteemi ja valasid selle koodi ning disainer lõi visuaalid.

Teise päeva hommikust järgmise päeva keskpäevani käis turbokiirusel programmeerimine. 36 tunniga valmis töötav prototüüp, mis võttis andmeid äriregistri testandmebaasist, saatis välja e-maile, kus oli võimalik hääletada ning vormistas äriregistrile korrektse dokumendi. Kõik see valmis paarkümmend minutit enne lühiettekannet žüriile. Hinnaks unevõlg, aga preemiaks tunne, et kui me 48 tunniga suudame selle ära teha, siis mõelgem, et milleks kõigeks me veel võimelised oleme.

Kogu pingutuse protsessi saatis mõnus startupilik õhkkond, kus kõik 11 tiimi pingutasid külg külje kõrval, mentorid aitasid nõuga ning riigiasutused vastasid harjumuspäratult kiiresti. Kokkuvõttes super kogemus, mis kinnitas, et hea meeskonnaga võib 48 tunniga teha tõeliselt ägedaid asju. Soovitan sarnasat väljakutset ka teistele ettevõtetele, et end mugavustsoonist korraks välja tuua ja luua midagi uut. Sellist positiivset raputust võiks teha vähemalt korra aastas, et saada tugev motivatsioonisüst järgmiste tippude vallutamiseks!

Meeskonnaliikmed: Triin Andresson (meeskonnajuht, Civitta), Meelis Niinepuu (visionäär, Civitta), Roman Shapoval (backend coder, Singleton), Giorgi Khundzakishvili (frontend developer, Singleton), Indre Suur (UX/UI disainer), Jurgen Herzmann (tootejuht, Singleton).

JAGA ARTIKLIT